Jak se provádí odjehlování hran?

Odjehlování je forma povrchové úpravy, která zahrnuje čištění hran obrobku a jeho broušení, aby se odstranily otřepy a další zbytkový materiál. Tento proces je nesmírně důležitý pro bezpečnost lidí i pro životnost dalších strojů a zařízení, které spadají pod technologickou závislost na daném objektu. Odstranění kovových otřepů také zaručí dobrou práci namontovaného prvku.

Jak probíhá odjehlování hran?


Proces odjehlování hran může mít různé podoby. Odjehlování spočívá v odstranění ostrých zbytků materiálu na okrajích obrobku zbývající po např. Laserovém řezání. Účelem odjehlování je otupit ostré hrany, odstranit třísky z povrchu detailu, zlepšit estetiku vyrobených produktů a zajistit bezpečnost proti poškození rukou nebo jiných částí těla v důsledku práce s materiálem. Přestože existuje mnoho způsobů odstraňování otřepů, zaměstnanci je často spojují s únavnou prací, spočívající v ručním broušení hran, odhrotování nebo vyrovnání povrchu různých detailů vyplývajících z obráběcích procesů prováděných na obráběcích strojích, jako jsou frézky, soustruhy, vstřikovací stroje atd. Odstraňování otřepů se vztahuje na výrobky vyrobené z kovu a také z plastů výlisky.

Dynamický vývoj technologie umožňuje výrobcům dosáhnout pokročilých metod odjehlování hran, které zajistí nejvyšší kvalitu detailů v nejkratším možném čase. Stojí za to je použít, zejména pokud je třeba vytvořit detaily, které jsou z hlediska tvaru obzvláště složité. Odjehlování s průmyslovým robotem je vynikajícím řešením pro manipulaci se složitými díly. Výrobce, který používá tuto metodu, okamžitě získá jistotu, že bez ohledu na to, kde jsou otřepy (na nebo v obrobku), robot nezávisle odstraní všechny existující zbytky aplikované na prvek, přičemž zachovává přesné pokyny konstruktéra týkající se očekávaného tvaru detailu.